Coming out Polskie

COMING OUT

Coming out to ujawnienie swojej orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej innym osobom. Ponieważ większość społeczeństwa wzrasta w przekonaniu, że wszyscy są heteroseksualni albo cispłciowi, osoby LGBTI+ muszą podjąć świadomą decyzję o ujawnieniu swojej orientacji seksualnej/tożsamości płciowej przed tymi, którzy odgrywają istotną rolę w ich życiu.

Coming out pozwala żyć otwarcie i zmniejsza stres oraz niepokój, które wiele osób odczuwa kiedy próbuje ukryć przed światem część siebie. Wiele osób przyrównuje ujawnienie swojej tożsamości płciowej rodzinie i przyjaciołom do zrzucenia ogromnego ciężaru. Coming out może ułatwić poznanie innych osób LGBTI+ i dotarcie do potrzebnych informacji oraz wsparcia.

Zanim zdecydujesz się na coming out upewnij się, że jest to krok, który chcesz wykonać. Dla niektórych osób ujawnienie swojej tożsamości płciowej po raz pierwszy jest łatwiej przeprowadzić przed przyjacielem bądź przyjaciółką lub przed kimś, kto w pełni akceptuje ich takimi, jacy są. Może to być nauczyciel, osoba pracująca z młodzieżą lub znajoma osoba LGBTI+. Dla innych najważniejszy jest coming out przed rodziną i to właśnie jej członkom chcą na powiedzieć na początku. Coming out jest kwestią bardzo indywidualną, ale niezależnie od tego, komu mówisz ważne jest aby czuć, że to dobra decyzja. Pamiętaj również, że nie musisz mówić wszystkim od razu.

Zanim zdecydujesz, przed kim chcesz zrobić coming out, zastanów się:

  • Czy ta osoba powinna o tym wiedzieć?
  • Czy powie o tym innym?
  • Jak może zareagować?
  • Czy będzie Cię wspierać?
  • Czy chcesz aby inni wiedzieli już teraz?

 

KWESTIE DO ROZWAŻENIA

Nie ma dobrego ani złego sposobu na coming out. Najważniejsze, żeby zrobić to w sposób odpowiedni dla samego siebie. Zastanów się nad:

Czasem: Znajdź moment, w którym Ty i osoba, której chcesz się zwierzyć, jesteście zrelaksowani, nigdzie się nie spieszycie i nie czujecie się zestresowani. Daj sobie przestrzeń do powiedzenia wszystkiego, co chcesz powiedzieć oraz daj innym czas i możliwość na zadanie pytań.

Miejscem: Wybierz miejsce, w którym czujesz się swobodnie i które da Ci poczucie prywatności. Znajdź taką przestrzeń, w której nic Wam nie przeszkodzi. Jeżeli martwisz się o to, że spotkasz się z negatywną reakcją, wybierz miejsce publiczne, takie jak kawiarnia czy park, w którym będziesz czuć się bezpiecznie.

Rozmową z innymi: Rozmowa z innymi młodymi osobami LGBTI+ o ich doświadczeniach z ujawnianiem tożsamości płciowej może podziałać uspokajająco. Coming out wywołuje u niektórych osób strach i niepewność, z którymi chcieliby sobie jakoś poradzić. Przyłączenie się do grupy dedykowanej młodym osobom LGBTI+ pozwoli Ci zawiązać nowe przyjaźnie i czerpać z doświadczeń innych. Kliknij tutaj, aby znaleźć grupę LGBTI+ w Twojej okolicy.

Udzieleniem odpowiednich informacji: Przygotuj się na pytania. Osoba, z którą masz zamiar przeprowadzić tę poważną rozmowę może mieć dużo pytań. Możesz skierować ją na naszą stronę informacyjną dla rodziców i opiekunów lub na stronę zawierającą porady dla młodych osób.