Translyties Supratimas
Translyties Supratimas
Translytiškumas yra plati sąvoka, vartojama žmonėms, turintiems lytinę tapatybę ir (arba) lyties išraišką, kuri skiriasi nuo gimimo metu priskirtos lyties, apibūdinti. Ji gali būti vartojama daugeliui tapatybių, kurios nepriklauso cislytei tapatybei, apimti.
Cislytis yra sąvoka, apibūdinanti asmenį, kurio lytinė tapatybė ir (arba) išraiška yra tokia pati, kaip jo prigimtinė lytis, pavyzdžiui, asmenį, kuris identifikuotas kaip vyras gimimo metu ir užauga turėdamas vyro tapatybę. Į translytiškumo sąvoką patenka (tuo neapsiribojant):
- translytis;
- transseksualas;
- transvestitas;
- nebinarinis;
- iš vyro į moterį (MtF);
- iš moters į vyrą (FtM);
- dvilytis.
Lytinė tapatybė yra asmens jautimasis vyru, moterimi, abiem, jų mišiniu arba nė vienu iš jų, o tai kitiems žmonėms parodoma per lyties išraišką (drabužius, šukuoseną, manieromis ir kt.). Ji skiriasi ir nepriklauso nuo seksualinės orientacijos. Translyčiai žmonės gali būti lesbietės, gėjai, biseksualūs, heteroseksualūs, panseksualūs ir t. t.
KAIP ŽINOTI, AR AŠ TRANSLYTIS (-Ė)?
Nėra vieno „teisingo“ būdo asmeniui išsiaiškinti, ar jis yra translytis. Tačiau tam tikri dalykai gali rodyti translytę tapatybę:
- kai nesijaučiate patogiai pavadinti berniuku / mergaite, vaikinu / mergina ar vyru / moterimi;
- kai jums apibūdinti vartojamas netinkamas įvardis, tai taip pat gali sukelti diskomfortą;
- kai kurie žmonės gali jausti, kad jų kūnas nesuderinamas su jų giliai viduje jaučiamu savuoju aš; tai, kaip žmogaus kūnas atrodo išorėje, gali nesiderinti su tuo, kuo tas žmogus jaučiasi esantis viduje;
- lyties bruožų (pavyzdžiui, krūtų, veido plaukų ir kt.) atsiradimas brendimo metu gali būti ypač traumuojanti patirtis kai kuriems translyčiams jaunuoliams, dėl to gali pasunkėti kūno įvaizdžio problemos; tokį diskomfortą apibūdina sąvoka lytinė disforija.
MANAU, KAD AŠ TRANSLYTIS (-Ė), KĄ DABAR DARYTI?
- Išreikškite savo lytinę tapatybę taip, kad jums atrodo tinkama. Maži žingsneliai tai darant gali daug ką pakeisti.
- Kai apibūdinate save dienoraštyje, užrašinėje ar socialinėje žiniasklaidoje, pabandykite kitą vardą ir (arba) kitokį įvardį (jis, ji arba neutralios lyties įvardį).
- Svarbu prisiminti, kad turite teisę vartoti bet kokį vardą ar įvardį, dėl kurio jaučiatės patogiai.
- Visiškai nieko tokio turėti tokią lytinę tapatybę, su kuria jaučiatės patogiai, ir tik jūs galite nuspręsti, kokia ji yra.
- Jūsų lytinė tapatybė yra to, kas esate, dalis, ir nepriklausomai nuo to, kaip jūs save identifikuojate, ji nėra vienintelis dalykas, kuris jus apibūdina.
- Pokalbiai su kitais žmonėmis, kurie buvo tokioje pačioje arba panašioje situacijoje, gali būti labai naudingi.
PERĖJIMAS
Sąvoka perėjimas reiškia procesą, kuriuo translyčiai žmonės pasiekia išvaizdą, lyties išraišką ir įvaizdį, kurie, jų manymu, yra jiems tinkami.
Kai kurie žmonės gali pasikeisti vardus (oficialiai arba socialiai), įvardžius, drabužių stilių ir kt. kaip priemonę savo lytinei tapatybei išreikšti. Kiti gali jausti, kad jiems tinkamas kelias yra medicininis perėjimas (pavyzdžiui, pakaitinė hormonų terapija, operacija ir kt.). Imkitės jums labiausiai tinkančių veiksmų.
Kai atliekate fizinius, socialinius ir (arba) emocinius žingsnius link perėjimo, gali būti naudinga gauti paramos iš kitų žmonių, pavyzdžiui, sveikatos priežiūros specialistų, kurie išmano translytiškumo klausimus, draugų, šeimos narių, patikimų suaugusiųjų ar kitų translyčių asmenų. Galiausiai, darykite tai, kas jums atrodo tinkama. Spręskite tiek laiko, kiek jums reikia.
Jei manote, kad esate translytis (-ė), apsvarstykite galimybę apsilankyti „IndividualiTy“, mūsų grupėje jaunuoliams, kurie yra translyčiai, nebinariniai ar abejojantys dėl savo lytinės tapatybės. Mes galime jums padėti atsakydami į klausimus apie atsiskleidimą, vardo pakeitimą, sveikatos priežiūrą ir kitus dalykus „Monday Chats“, mūsų nemokamoje pokalbių akis į akį tarnyboje.