Relacje Z Innmymi

Relacje Z Innmymi

Utrzymywanie szczęśliwych relacji z innymi wpływa pozytywnie na zdrowie psychiczne. Dotyczy to każdego rodzaju relacji – z rodzicami, rodziną, przyjaciółmi, chłopakiem/dziewczyną lub partnerem/partnerką.

Kiedy układa nam się w związku, czujemy się rewelacyjnie. Kiedy nam się nie układa, pojawić się mogą uczucie zranienia, strach, smutek, złość oraz poczucie odrzucenia lub izolacji.

Jeśli zaangażujesz się w toksyczny związek, w którym ktoś wykorzystuje Cię emocjonalnie, fizycznie lub seksualnie, czas go zakończyć. Możesz czuć obawę przed samotnością lub tęsknotą za bliską osobą. To normalne, że pamiętasz te dobre momenty w związku, ale nie zapominaj o tych złych. Skup się na sytuacjach, w których pojawił się strach lub mocne, negatywne emocje – to pomoże Ci odejść. Zasługujesz na dobre, pełne szacunku traktowanie.

Dla osób LGBTI+ kwestie dotyczące relacji są dodatkowo skomplikowane, ponieważ wiąże się z nimi problem wyjawienia swojej tożsamości płciowej rodzinie i przyjaciołom. W czasie, kiedy buzują emocje i hormony, poradzenie sobie z taką sytuacją jest niemałym wyzwaniem. Ale pamiętaj, że jest wiele osób, które przechodzą przez podobne rozterki.

Angażując się w związek seksualnie, warto wiedzieć, jakie niesie to ze sobą ryzyko, i umieć się chronić. Wiek przyzwolenia w Irlandii to 17 lat. Zdobądź informacje na temat antykoncepcji oraz form zabezpieczeń przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.