Zdrowie Psychiczne

Zdrowie Psychiczne

Okres dojrzewania to trudny czas w życiu. Dorosłość nie jest wcale łatwiejsza! Jeśli jesteś osobą LGBTI+, czasami musisz radzić sobie z dodatkowymi problemami, takimi jak coming out czy akceptacja własnej tożsamości.

W takiej sytuacji zdenerwowanie, stres czy zmartwienie są zupełnie normalne. Czasem może Ci być ciężko skupić się na nauce lub na pracy. Może też pojawić się poczucie osamotnienia lub izolacji. Jeśli zmagasz się z takimi właśnie emocjami, nie ignoruj ich.

W kryzysie czasem ciężko jest spojrzeć na sytuację obiektywnie i znaleźć dobre, bezpieczne rozwiązanie. Dla niektórych sposobem na radzenie sobie z przytłaczającymi emocjami staje się samookaleczanie. Inni rozważają nawet popełnienie samobójstwa. Jeśli jest Ci tak ciężko, że zdarza Ci się myśleć o tego typu zachowaniach, ważne jest, aby jak najszybciej udać się do specjalisty. Po pomoc zgłoś się tutaj.

Samookaleczanie można zastąpić innymi, konstruktywnymi sposobami radzenia sobie z emocjami. Fachowa pomoc to najlepszy sposób na przeanalizowanie i rozwiązanie powodów, dla których zadajesz sobie rany. Specjalista zadba o Ciebie i Twoje bezpieczeństwo i pomoże Ci znaleźć pozytywne sposoby na poradzenie sobie z trudnymi doświadczeniami. Jeśli nie możesz natychmiastowo zgłosić się po pomoc, skorzystaj z zamieszczonych poniżej technik, które pomogą Ci oprzeć się potrzebie zadawania sobie ran.

  • Rozmowa: Powiedz komuś o tym, co czujesz. Może to być przyjaciel, rodzic, opiekun, nauczyciel lub pracownik linii wsparcia.
  • Wysiłek fizyczny: Wyjdź na spacer lub pobiegaj – pomoże Ci to oderwać się od negatywnych emocji i odwróci Twoją uwagę od chęci samookaleczenia.
  • Odpręż się: Skup się na oddechu. Długie, głębokie oddechy mogą działać uspokajająco.